حمله هوایی به فرودگاه بغداد (۲۰۲۰)
حمله هوایی به فرودگاه بغداد (۲۰۲۰)

این مقاله یا بخشی از آن، یک رویداد روز را در بر دارد. با گذشت زمان، ممکن است اطلاعات به‌سرعت تغییر کند. اخبار اولیه ممکن است نامعتبر باشد و آخرین به‌روزرسانی‌های این مقاله شاید همهٔ اتفاق‌ها دربارهٔ این رویداد را بازتاب ندهد. حمله هوایی به فرودگاه بغداد (۲۰۲۰) بخشی از the American-led interventions in Iraq […]

این مقاله یا بخشی از آن، یک رویداد روز را در بر دارد.
با گذشت زمان، ممکن است اطلاعات به‌سرعت تغییر کند. اخبار اولیه ممکن است نامعتبر باشد و آخرین به‌روزرسانی‌های این مقاله شاید همهٔ اتفاق‌ها دربارهٔ این رویداد را بازتاب ندهد.

حمله هوایی به فرودگاه بغداد (۲۰۲۰)
بخشی از the American-led interventions in Iraq (Operation Inherent Resolve) and the بحران خلیج فارس
Abu Mahdi al-Muhandes & Qasem Soleimani01.jpg

سردار قاسم سلیمانی (چپ) و ابومهدی مهندس (راست) از جمله کشته‌شدگان بودند.
نوع حمله راکتی (موشکی) با پهپاد
موقعیت عراق، بغداد
هدف نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
حشد شعبی
تاریخ حدود ساعت ۱ بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸
اجرا شده توسط  ایالات متحده آمریکا
نتیجه شهادت سردار قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و حداقل هشت نفر همراهانشان

حمله هوایی به فرودگاه بغداد (۲۰۲۰) عملیات نظامی است که در ۳ ژانویه ۲۰۲۰ توسط نیروهای آمریکایی، به دستور دونالد ترامپ، برای ترور قاسم سلیمانی فرمانده وقت سپاه قدس به کاروانی که در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد در اتومبیل در حال حرکت بود، صورت گرفت؛ طی این حمله چندین نفر دیگر از همراهان از جمله ابومهدی مهندس جانشین فرماندهی و فرماندهٔ میدانی حشد شعبی، کشته شدند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا دلیل این حمله را انتقام از کشته شده‌های خود و جلوگیری از هدف قرار دادن نیروهای آمریکایی توسط قاسم سلیمانی اعلام کرد.

محتویات

 

 • ۱ جزئیات
 • ۲ زمینه
 • ۳ واکنش‌ها و پیامدها
 • ۴ کشته‌شدگان
 • ۵ نحوه انجام عملیات
 • ۶ جستارهای وابسته
 • ۷ پانویس

جزئیات

حدود ساعت ۱ بامداد جمعه ۳ ژانویه۲۰۲۰، در حمله هوایی آمریکا به دو خودرو در نزدیک فرودگاه بین‌المللی بغداد، قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس و ۱۰ نفر از همراهان آنان کشته شدند. در نخستین ساعات بامدادی گفته شد یک راکت به منطقه باربری فرودگاه بغداد اصابت کرده و دو خودرو آسیب دیده و چند نفر زخمی شدند. ساعاتی پس از آن گروه حشد شعبی شبه نظامیان نزدیک به جمهوری اسلامی از کشته شدن یک مقام ارشد خود به همراه دو میهمان مهم خبر دادند. دقایقی بعد تلویزیون دولتی عراق اعلام کرد که یکی از کشته‌شدگان این حمله هوایی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بوده‌است.

هواپیمای مسافربری ایرباس ای۳۲۰ حامل قاسم سلیمانی در ساعت ۱۲ نیمه‌شب به وقت ایران از دمشق برخاست و کمی مانده به یک و نیم بامداد جمعهٔ ایران در بغداد فرود آمد. از ساعاتی قبل از ورود هواپیما به بغداد، نشانه‌هایی از نزدیک بودن زمان ورود یک شخصیت مهم در فرودگاه دیده می‌شد و بعداً معلوم شد که نیروهای حشد شعبی در تدارک استقبال از قاسم سلیمانی بوده‌اند. دقایقی پس از فرود هواپیما و استقبال ابو مهدی المهندس از قاسم سلیمانی و همراهانش، آن‌دو به همراه سه تن دیگر سوار یک تویوتا شدند و پنج نفر دیگر در تویوتای دوم نشسته و به سوی شهر حرکت کردند. به نوشتهٔ وبسایت اینتلی تایمز، از لحظهٔ فرود هواپیما تا شلیک راکت از پهپادها، بیش از ۱۵ دقیقه طول نکشیده‌است.

زمینه

تنش بین حکومت‌های ایران و آمریکا از ۲۷ دسامبر ۲۰۱۹ و زمانی بالا گرفت که یک پیمانکار آمریکایی در حملهٔ راکتی نیروهای کتائب حزب‌الله به یک پایگاه هوایی در شهر کرکوک کشته شد. گروه شبه‌نظامی شیعهٔ کتائب حزب‌الله شاخه‌ای از حشد شعبی است که توسط حکومت ایران پشتیبانی می‌شود. دولت ایالات متحده در اقدامی تلافی‌جویانه، چندین حمله به پایگاه‌های کتائب در عراق و سوریه انجام داد که گفته می‌شود حداقل ۲۵ نفر در این حمله‌ها کشته شدند. در ۳۱ دسامبر صدها معترض و نیروهای شبه نظامی وابسته به ایران به سفارت ایالات متحدهٔ آمریکا در منطقه سبز بغداد یورش بردند و بخشی از دیوار سفارت و همین‌طور پست بازرسی خارج ساختمان را به آتش کشیدند که در نتیجه نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنها متوسل به شلیک گاز اشک‌آور شدند.

پس از پایان غائله و برقراری امنیت سفارت، ترامپ در توییتی نوشت: «ایران بابت جان‌های از دست‌رفته و خسارت‌های وارد آمده به هر کدام از تأسیسات ما باید پاسخگو باشد. آنها بهای بسیار سنگینی خواهند پرداخت. این هشدار نیست، تهدید است. سال نو مبارک!» بنابر گزارش نیویورک تایمز، ترامپ تلاش می‌کرده‌است که نظرها را جلب اثر ایران در بغداد کند. یک روز بعد سید علی خامنه‌ای طی یک سخنرانی و در رد سخنان رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «اولاً غلط می‌کنید زیرا این موضوع ربطی به ایران ندارد. ثانیاً باید منطقی باشید و بفهمید که علت اصلی این قضایا چیست. البته آنها منطقی نیستند».

واکنش‌ها و پیامدها

کشته‌شدگان

اسامی کشته‌شدگان همراه قاسم سلیمانی به این شرح است:

 1. حسین جعفری‌نیا (درجه نظامی: سرتیپ پاسدار)
 2. شهرود مظفری‌نیا (درجه نظامی: سرهنگ پاسدار)
 3. هادی طارمی (درجه نظامی: سرگرد پاسدار)
 4. وحید زمانیان (درجه نظامی: سروان پاسدار)
 5. ابومهدی المهندس، معاون نیروهای حشد شعبی
 6. محمدرضا الجابری، مدیر روابط عمومی حشد شعبی

نحوه انجام عملیات

روزنامه دیلی میل به نقل از یک فرمانده شبه‌نظامی محلی در عراق نوشت دو موشک به خودروی حامل سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس اصابت کرده است.

طبق گزارش نیویورک پست حمله توسط جنرال اتمیکس ام‌کیو-۹ ریپر انجام گرفت.

 • منبع خبر : ویکیپدیا