بررسی استفاده از پهپاد برای حفاظت از منابع آبی قزوین
بررسی استفاده از پهپاد برای حفاظت از منابع آبی قزوین

پهپاد نیوز- استفاده از پهپادهای جستجوگر برای کمک به حفاظت از منابع آبی از طریق شناسایی تاسیسات غیرمجاز آبی توسط شرکت آب منطقه ای قزوین در دست بررسی قرار گرفته است.

استفاده از پهپادهای جستجوگر برای کمک به حفاظت از منابع آبی از طریق شناسایی تاسیسات غیرمجاز آبی توسط شرکت آب منطقه ای قزوین در دست بررسی قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: به کارگیری از پهپاد به منظور گشت و نظارت بر تاسیسات غیرمجاز آبی در مناطق مختلف استان قزوین موضوعی بود که با همفکری دستگاه قضایی در استان مطرح و مورد توجه قرار گرفت.

یدالله ملکی افزود: با بررسی‌های صورت گرفته از شرکت‌های دارای پهپاد جستجوگر مشخص شد که هر پهباد برای جستجو و پاسخ به نیازهای اساسی ما به ۶ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که لازم است برای تامین این هزینه‌ها چاره‌اندیشی کرد.

وی تصریح کرد: به وسیله این پهبادها و تجهیزاتی که روی آن نصب می‌شود، می توان به راحتی آلیاژهای به کار برده شده در تاسیسات غیرمجاز آبی را شناسایی کرده و بر اساس مختصات جغرافیایی مکان مورد نظر را شناسایی کنیم.

ملکی برخورد با بهره‌برداری غیرمجاز از منابع آبی زیرزمینی در دشت قزوین را یک اقدام ضروری و حائز اهمیت برشمرد و گفت: گرچه از سال‌های گذشته تا به امروز هزار و ۷۰۰ چاه غیرمجاز با همکاری دستگاه قضایی در استان بسته و مهروموم شده است، اما نظارت و گشت‌های مستمر برای برخورد با متخلفان نیز همچنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب مصرف سالانه آب در استان قزوین است که ۹۱ درصد آن صرف بخش کشاورزی می شود.

  • منبع خبر : ایرنا